15% ایرانی ها به دیابت مبتلا هستند

akhbar
اعطای جایزه حلقه طلایی دیابت 2017 به پژوهشگاه غدد و متابولیسم تهران
اکتبر 21, 2017
35859_orig
24 آبان (14 نوامبر) روز جهانی دیابت
نوامبر 15, 2017

15% ایرانی ها به دیابت مبتلا هستند

diabet akhbar

دکتر فریدون عزیزی، رئیس پژوهشکده علوم غدد درون ‌ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ضمن بیان اینکه سالانه یک درصد به جمعیت دیابتی کشور اضافه می‌شود، گفت: طبق مطالعه «قند و لیپید تهران» از هر 100 نفر 15 نفر مبتلا به دیابت و 15 نفر دیگر نیز در مرحله پیش دیابت هستند، یعنی قندخون آنها بین افراد سالم و افراد دیابتی است که بیشتر آنها در آینده دیابتی می‌شوند و یا عوارض دیابت را خواهند داشت.

دکتر فریدون عزیزی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، با بیان اینکه دیابت در کشورهای جهان شایع و رشد فزاینده‌ای دارد، اظهار کرد: در همه کشورهای جهان دو بیماری چاقی و دیابت به عنوان بیماری‌های قرن شناخته شده‌اند. دلیل عمده افزایش این دو بیماری تغییر شیوه زندگی است که با دریافت کالری زیاد از غذاها، عدم مصرف غذاهای سالم و نیز کاهش شدید فعالیت بدنی انسانها همراه است.

همچنین شیوع دیابت در کودکان و نوجوانان کمتر و محدود به دیابت نوع 1 است که حدودا 4 نفر در هر 10000 نفر است اما بعد از سن 20 سالگی شیوع دیابت نوع 2 در کشور ما از 7 درصد در 10 سال گذشته به بیش از 10 درصد افزایش یافته است.

عزیزی با بیان اینکه با افزایش سن، شیوع دیابت افزایش می‌یابد به نحوی که پس از سن 60 سال از هر دو نفر یک نفر مبتلا به دیابت و یا پیش دیابت است. در این مطالعه عوامل خطر بروز دیابت کاملاً شناسایی شده است که باید در برنامه‌های کشور پیشگیری از بیماری‌ دیابت مورد توجه قرار گیرد.