24 آبان (14 نوامبر) روز جهانی دیابت

diabet akhbar
15% ایرانی ها به دیابت مبتلا هستند
نوامبر 5, 2017
pulsus-osteoporosis-2017-33880
یازدهمین کنفرانس بین المللی پوکی استخوان، آرتریت و اختلالات عضلانی اسکلتی
نوامبر 23, 2017

24 آبان (14 نوامبر) روز جهانی دیابت

35859_orig

14 نوامبر، سالگرد تولد “فردریک بانتینگ” کاشف انسولین، اولین بار در سال 1991با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است. هدف از نامگذاری چنین روزی افزایش آگاهی عمومی در ارتباط با علل، عوارض، پیشگیری و درمان این بیماری است. هر سال شعار خاصى براى این روز در نظر گرفته مى‌شود. از سال ۲۰۰۱ مضمون این شعارها به عوارض دیابت اختصاص یافته است. شعار روز جهانی امسال (2017) “زنان و دیابت، حق ما برای آینده سالم” است.

مجمع عمومی سازمان ملل با پذیرش روز جهانی دیابت و برجسته کردن خطرات جهانی این بیماری، تعهد خود را برای مبارزه با دیابت اعلام کرده است.
برای اعلام تصویب روز جهانی دیابت از سوی سازمان ملل و نیز جهت تأکید بر مبارزه برای پیشگیری از دیابت، استفاده از یک دایره به عنوان نشان “همه با هم برای دیابت” تصویب شده است. در تمام فرهنگ ها دایره، نشـانه زندگی و سلامتی است و معنی این نماد نیز این است که فشارهای سخت و شدید، نتیجه مثبت دارد. رنگ آبی، تجسم آسمان است که همه ملت ها را متحد می کند. همچنین رنگ پرچم سازمان ملل نیز آبی است. دایره آبی دیابت، نشان اتحاد جهانی برای مبارزه علیه دیابت است.